top of page

 Nilay Uluğ & Şevda Tuğrul 

 SEVGİLİ NİLAY, SEVGİLİ ŞEVDA 

İzmir ve Diyarbakır’da yaşayan ve birbirini hiç tanımayan iki sanatçı kadın olarak birbirlerimizin neredeyse yine hiç bilmediğimiz şehirlerinde ortak proje yapmanın ve tabii ki birbirimizi tanımanın en anlamlı yolunun biyografik öykülerimizden beslenen bir değiş tokuşa girmek olduğunu düşündük. Birbirimizi tanımaya, yaşadığımız şehirlere ve kendimize dair sorular sorarak başladık. Gittikçe bir mektuplaşmaya dönen bu tanışma sürecinde, kişisel hayatlarımızdan yola çıkıp gündelik olana, mahrem ve kamusal olanın kullanımı gibi kavramlara yöneldik. 

Bu çerçevede çocukluk anılarımız, yaşadığımız sokaklar, her gün gördüğümüz kent manzaraları, sıklıkla kullandığımız duraklar, günlük rutinlerimiz, bizim için anlam taşıyan nesneler gibi hem yaşadığımız şehirlere dair hem de öznel konulardaki değiş tokuşlarımız, giderek projemizi şekillendirdi. Örneğin yaşadığımız şehirde kendimizi ait hissettiğimiz ve sık kullandığımız mekânları seçip buralarda belirli aralıklarla gözlemler yapmak, çocukluğumuzun geçtiği mahallelere gidip tekrar o günleri hatırlamak, sabah rutinlerimizi birbirimizle paylaşmak, ağustos böceği kabuğu koleksiyonu gibi minik sırlarımızı veya çekmecelerde duran eski vesikalık fotoğraflarımızı ortaya çıkarmak gibi yollar denedik. 

Mektuplaşmalarımız fotoğraflarla bir araya gelince adeta hiç bilmediğimiz ama bir şekilde dahil olduğumuz bir öykü okuduğumuzu hissettik. Birbirimizin yaşadığı şehirleri, alanları, alışkanlıkları tanımak ve deneyimlemek, yolculuğun sadece fiziksel olmaktan ibaret olmadığını hatırlattı bize. Bu sayede, aramızdaki yüzlerce kilometreye rağmen birbirimizi uzun süredir tanıyormuş gibi hissetmeye başladık.

PROJE EKİBİ: NİLAY ULUĞ (İZMİR) & ŞEVDA TUĞRUL (DİYARBAKIR) SAYFA TASARIMLARI: SERDAR DARENDELİLER

bottom of page